Blog

21
11

Perakendeci, toptancı ve üretici firmalara yönelik ERP çözümleriyle sektörün lider yerli yazılım şirketi konumunda olan Nebim, 400'den fazla firmanın katılımıyla Nebim Planet 2014 etkinliğini 30 Ekim'de Grand Hyatt İstanbul'da gerçekleştirdi.

400'den fazla firmanın katıldığı etkinlikte; Nebim'in ERP çözümü Nebim V3'ü kullanan Derimod, Evkur, Olgarlar ve Penti'nin yöneticileri, proje deneyimlerini katılımcılar ile paylaştılar. PricewaterhouseCoopers "Vergide e-Dönüşüm" konulu sunumunda e-Defter, e-Arşiv ve Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar (ÖKC) ile ilgili mevzuat yeniliklerini sunarken Nebim de Yeni Nesil ÖKC'ler ve e-Arşiv uygulamaları ile ilgili entegrasyon stratejisini, POS üreticisi HUGIN ile olan işbirliğini ve Qlik ile olan iş ortaklığını katılımcılara duyurdu. Nebim Planet 2014'te ayrıca yurtdışı mağazalarının yönetimi ile ilgili uygulamalara, mağazalarda mobil EFT-POS özellikli ÖKC'ler ile hızlı satışa, Nebim'in Qlik ile olan iş ortaklığına ve QlikView üzerinde geliştirdiği yeni iş zekası uygulamalarına, Nebim kullanıcılarının Nebim V3 ERP ile entegre ettikleri B2X ve iş akışı yönetimi (Workflow) çözümlerine de yer verildi.

2014'ün ilk dokuz ayında %21'lik büyüme

Nebim Planet'in açılış konuşmasını gerçekleştiren Nebim Genel Koordinatörü Sedat Taşçı; 2014'ün ilk dokuz ayını geçen yılın aynı dönemine kıyasla %21 büyüme ile kapattıklarını ve yılsonuna kadar %25 büyüme öngördüklerini paylaştı. Taşçı; Nebim Çözüm Ortakları ile birlikte 500'ün üzerinde insan kaynağı ile hizmet verdiklerine ve Nebim V3 ERP'nin 2011'deki lansmanından bu yana 900'ü aşkın firma ile işbirliği içerisine girerek Nebim'in ve Nebim Çözüm Ortaklarının büyük bir başarı elde ettiklerine değindi.

PricewaterhouseCoopers: Vergide e-Dönüşüm

PricewaterhouseCoopers'ta Dolaylı Vergi Hizmetleri bölümünde Direktör olarak görev alan Cem Aracı, katılımcıları e-Defter, e-Arşiv ve Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihazlar başta gelmek üzere 2015'te iş planlarına almaları gerekecek mevzuat değişiklikleri hakkında bilgilendirdi.

20 bine yakın firmanın e-fatura kullandığını belirten Aracı; 2015 yılında e-defter uygulamasına geçileceğini hatırlattı. e-Defter başvurularında dikkat edilmesi gereken noktalara vurgu yapan Aracı, "eski" ERP sistemlerindeki mevcut data ile e-defteri oluşturmanın kolay bir adım olmayacağını belirtti. Ayrıca Aracı; "Yeni datalara ve girişlere ihtiyaç doğacak. Nebim'in ERP'sine baktığımızda e-Defter uygulamasını GİB'nin yayınladığı kılavuzlara göre hazırladıklarını görüyoruz" şeklinde konuştu.

1.1.2016 tarihinde kullanımı perakende satışı yapan firmalar için zorunlu hale gelecek olan yeni nesil ödeme kaydedici cihazların ERP ile entegrasyon ihtiyacından bahseden Aracı, firmaların e-fatura, e-arşiv ve ERP'lerini planlarken sorun yaşamamak adına, 2015 yılında satış süreçlerini yeni nesil ödeme kaydı cihazları ve e-arşiv ile uyumlu olarak planlamaları gerektiğini belirtti.

Nebim V3 Ürün Stratejisi, HUGIN ile Yeni Nesil ÖKC İşbirliği ve QlikView İş Zekası Çözümleri

Nebim Yönetim Kurulu Üyesi Murat Demiroğlu, sunumunda Nebim'in 2015 yılına özgü ürün geliştirme yol haritasından ve Nebim'in gerçekleştirdiği işbirliklerinden bahsetti.

Yeni Nesil ÖKC ve e-Arşiv

Mevzuatta herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde perakendeci firmaların 1.1.2016 tarihinde hem e-Arşiv uygulamasına geçmelerinin, hem de e-Arşiv/e-Fatura uygulamaları ile uyumlu çalışacak şekilde yeni nesil ÖKC'ler tedarik etmelerinin zorunlu olacağını belirten Demiroğlu; Nebim'in öngördüğü yol haritasında Nebim kullanıcılarının mağazalarında halihazırda kullandıkları PC donanımlarını ve Nebim V3 POS yazılımını 1.1.2016 tarihinden sonra da kullanmaya devam edebileceklerini belirtti. Demiroğlu; Nebim kullanıcılarının Nebim'in sağlayacağı yeni Nebim V3 versiyonları sayesinde hem e-Arşiv uygulamasına geçebileceklerini, hem de mevcut PC'leri ile entegre etmek üzere tedarik edebilecekleri minimum maliyetli "bilgisayar bağlantılı yeni nesil ÖKC'ler" sayesinde, mevcut PC'lerini atıp yerlerine yüksek maliyetli yeni nesil ÖKC'ler almalarına gerek olmadan da mevzuatın gerektirdiklerini yerine getirebileceklerini planladıklarını ifade etti.

HUGIN İşbirliği

Nebim'in yeni nesil ÖKC stratejisinin açıklandığı oturumda Demiroğlu sahneye Nebim'in yeni ÖKC iş ortağı HUGIN'in Genel Müdürü Vedat Nommaz'ı davet etti. Türkiye'de yazarkasa üreten ilk iki üretici arasında yer alan, sahada 200 bin üzerinde cihazı olan HUGIN'in Genel Müdürü Nommaz konuşmasına beş yıldır yeni nesil ödeme kaydedici cihazlar üzerinde çalıştıklarını, sürekli değişen kurallara uyum sağlamak ve sahaya güçlü çıkabilmek için sürekli geliştirme yaptıklarını belirterek başladı. Bütün ÖKC bilgi birikimlerini Nebim ile paylaştıklarının altını çizen Nommaz, Nebim'i destekleyerek Nebim kullanıcılarına ÖKC entegrasyonu süreçlerinde en az yorucu çözümü Nebim ile birlikte sunacaklarını belirtti.

Nommaz daha sonra mobil satış için fiş basabilen, arka planda Nebim V3 ERP ile entegre çalışan, EFT POS özellikli yeni nesil mobil ÖKC VX675'i tanıttı. Bu çözüm ile kasiyerlerin kasaların önünde sıra olduğunda hemen tüketicinin yanına gidip cihazın kendi barkod okuyucusu ile satış işlemini gerçekleştirebildiklerini ve fiş basabildiklerini vurgulayan Nommaz, "Eskiden olduğu gibi yabancı bir ürünü alıp kullanmak mümkün değil. 17 banka destekleyen VX675; entegre barkod okuyucusu olması, ufak ve hafif olması, 100 bin ürünü Nebim V3 ERP'den alabilmesi, Nebim V3 İndirim Kampanyaları uygulaması ile entegre bir şekilde satış süreçlerini desteklemesi, ödeme tipleri ve teknik servis kolaylıkları sayesinde üst seviye perakendecilerin tercihi oldu." dedi.

QlikView İş Ortaklığı

Demiroğlu sunumunda daha sonra Nebim'in yeni iş zekası çözümleri geliştirmek üzere QlikView teknolojisini seçtiğini açıkladı. QlikView teknolojisini geliştiren ana firma Qlik ile bir OEM anlaşması imzalayan Nebim'in aynı zamanda QlikView Türkiye'nin bir Çözüm Ortağı olduğunu ifade eden Demiroğlu, Nebim'in kendi sektörel deneyimini katarak QlikView üzerinde geliştirdiği yeni "Nebim V3 İş Zekası" uygulamaları sayesinde kullanıcıların Nebim V3 ERP'lerindeki verileri yüksek performans ile raporlayıp analiz edebilecekleri, sektörlerine özel Dashboard'lar ve raporlar içeren hazır bir iş zekası çözümünü, sadece günler sürecek kısa bir uyarlama projesi sonrasında canlı kullanıma alabileceklerini ifade etti.

Türkiye'de 200'den fazla kurumun QlikView üzerinde analitik uygulamalar kullandığını belirten QlikView Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Müjde Işım; katılımcılara QlikView teknolojisinin Türkiye'deki giderek artan yaygınlığını anlattı. Işım; Nebim ile gerçekleştirdikleri işbirliği ile ilgili olarak, Nebim'in perakende sektöründeki deneyiminin de katkısıyla hazırladığı analitik uygulamaları müşterilere sunmasının pazarda çok önemli bir boşluğu dolduracağını düşündüklerini ifade etti.

Nebim V3 Integrator Sayesinde Platform Bağımsız Entegrasyon

Demiroğlu son olarak Nebim V3 ERP kullanan firmaların Nebim V3 Integrator teknolojilerinden yararlanarak ERP'lerini çok bayili ortamlarda Web üzerinden B2B e-sipariş uygulamaları, iPad üzerinde e-sipariş çözümleri, Nebim V3 İndirim Kampanyaları Yönetimi ile entegre omni-channel B2C e-ticaret uygulamaları, outsource lojistik firmalarının sistemleri, eBA iş akışı yönetimi (workflow) üzerinde e-fatura, satın alma, İK ve ürün yönetimi uygulamaları ile nasıl entegre edebildiklerinin örneklerini katılımcılar ile paylaştı.

Nebim V3 ERP Yenilikleri

Nebim ERP Ürün Yöneticisi Abdullah Bekmezci, "Nebim V3 Gelişmeye Devam Ediyor" konulu sunumu ile son dönemde Nebim V3'te gerçekleştirilen yeniliklere yer verdi. Bekmezci Nebim V3'e eklenen yenilikleri; "raporlamada kullanıcıların kendi raporlarını pratik bir şekilde dizayn edebilecekleri "Grid" özelliğinin eklenmesi, MT940 entegrasyonu, banka ödeme talimatları, banka kredilerinin takibi gibi yeni uygulamaların eklendiği Nebim V3 Finans Yönetimindeki geliştirmeler, ürün yönetimine eklenen "Set (Takım) - Birleştirilmiş Ürün" süreçleri, Nebim V3 Satın Alma uygulamalarındaki yenilikler, Nebim V3 Satış ve Nebim V3 İnsan Kaynakları uygulamalarında geliştirilen yeni projeler şeklinde sıraladı. Bekmezci; önceki versiyonlarda desteklenen Mobiltim SMS servis sağlayıcısının desteklenmesi devam ederken, Nebim kullanıcıları için alternatif bir SMS servis sağlayıcısı olan Ajans SMS ile de bir işbirliği içerisine girdiklerini belirterek sunumunu sonlandırdı.

Nebim V3 E-Defter Uygulaması

Bekmezci'nin sunumunun ardından sahneye çıkan Nebim Üretim Proje Müdürü Yılmaz Akgül, Nebim'in e-defter uygulamalarına değindi. Akgül, "Nebim V3 e-Defter" uygulamasının GİB tarafından yazılım uyumluluğu onayı aldığından, Nebim V3 ve Nebim Winner kullanıcılarının e-deftere nasıl geçeceklerinden, e-defter başvuru adımlarından ve e-defter onay sürecinden bahsetti. Akgül ayrıca katılımcıları yasal zorunluluklar hakkında da bilgilendirdi.

QlikView Üzerinde Nebim V3 İş Zekası Uygulamaları

Nebim CPM Ürün Yöneticisi Meral Güngör ise "Nebim V3 İş Zekası" konulu sunumunda QlikView üzerinde gerçekleştirilen ve perakende sektörüne özel hazır Dashboard ve raporları canlı olarak gösterdi. Güngör; Perakende Mağazalar Koordinatörü, Ürün Yöneticisi, Üst Yönetim, Üretim kullanıcıları için geliştirilen Dashboard'ların yanı sıra, Satın Alma, Finans/Muhasebe, CRM, İnsan Kaynakları, Toptan Satış kullanıcıları için de geliştirmelerin devam ettiğini ve geliştirmelerin 2014 sonuna kadar tamamlanacağını belirtti.

Nebim V3 Kullanıcı Deneyimleri

Nebim Planet'in ikinci bölümünde; Nebim V3 ERP kullanan Derimod, Evkur, Olgarlar ve Penti firmalarının yöneticileri Nebim V3 proje deneyimlerini katılımcılar ile paylaştılar.

Derimod'da Nebim V3 e-Fatura Uygulaması ve Nebim V3 İş Zekası Çözümü

Nebim V3'e 2011'de ilk geçen firmalardan Derimod Bilgi Teknolojileri Müdürü Hakan Abus ve Planlama Müdürü Levent Koşuçaydam; Derimod'un e-faturaya geçiş sürecini, Nebim V3 ve Bimser eBA workflow entegrasyonunu, Nebim V3 Integrator uygulaması ile gerçekleştirilen projeleri ve Nebim V3 İş Zekası uygulamalarında gelinen son durumu Nebim Planet katılımcıları ile paylaştılar.

İlk olarak söze alan Hakan Abus, "Derimod olarak e-fatura uygulamasına Nebim V3 ile entegre olduk ve özel bir entegratör ile çalışmaya başladık. Nebim'in desteği ile birlikte, işbirliği içerisinde olduğumuz Bimser firması ve Nebim e-fatura entegrasyonunu başarı ile gerçekleştirebildik. Bu entegrasyon sayesinde; e-fatura sürecinde uygunsuz fatura kesmenin önünü kestik ve iş akış sisteminde tedarikçileri sınıflandırma ve personel bordro uygulaması gibi pek çok konuda kolaylık kazanmış olduk. Şu an %100 Nebim V3 ile entegre bir şekilde çalışıyoruz. Herhangi bir şekilde manuel bir sistem bizde mevcut değil." yorumunu yaptı.

Bu noktada sunuma dahil olan Levent Koşuçaydam, QlikView üzerinde Nebim V3 İş Zekası ve IBM Cognos TM1 üzerinde çalışan Nebim V3 Merchandise Planlama uygulamaları sayesinde planlama konularında Derimod'un ulaştığı noktayı değerlendirerek sunumuna başladı. Koşuçaydam, "Excel üzerinde yapılamayan formülleri Nebim V3 Merchandise Planlama ile sıkıntı olmadan yapabildiğimizi, karar verirken alttaki sonuçları hızlı ve yapılan her değişiklik ile birlikte anında görebildiğimizi fark ettik. 90 mağazaya ulaşan bir firma olarak hızlı hareket etmemiz gerekiyor bu noktada Nebim V3 ile daha hızlı ve esnek bir şekilde ilerleyebiliyoruz." yorumunu yaptı.

Evkur Nebim V3 ERP'yi Tercih Etti

Nebim Planet'e daha sonra konuşmacı olarak perakende zinciri Evkur firmasından Özen Özkan sunumunu gerçekleştirdi. Özkan sunumuna Evkur'un 3850 çalışanı, 82 mağazası ve e-ticaret sitesi ile hizmet verdiğinden bahsederek başladı. 1993 yılında başlayan Nebim işbirliğinden bahseden Özkan; "Nebim'in 1993'te kullanmaya başladığımız COBOL tabanlı uygulamalarından 2001'de Nebim Winner'a geçmiştik. Yıllar içerisinde yasalar değişti, maliyenin beklentileri arttı, altyapılar değişti, internet üzerinden satış yaygınlaştı, bilgi daha fazla bilgi hale geldi. Biz bu noktada yeni bir ERP ihtiyacı hissettik. Alternatif ERP çözümlerini değerlendirdik. Aynı dili konuşamadığımız uluslararası firmalar ile de görüştük ancak yolumuza yine Nebim ile devam etme kararı aldık ve Nebim V3 ERP'yi tercih ettik." şeklinde konuştu. Özkan; "Nebim V3 ERP'nin veri tutarlılığı için iyi dizayn edilmiş bir veri tabanı var. CRM, B2B, B2C, intranet uygulamaları ve Workflow uygulamalarını Nebim V3 ile entegre edeceğiz. Yıl sonuna kadar Nebim V3'ü canlı kullanıma almayı hedefliyoruz." dedi.

Olgarlar'da Nebim V3 ERP

Olgarlar CFO'su Dilek Çınar ise sunumunda Nebim V3 ERP'ye geçiş sürecini anlattı. Çınar sunumuna, 2005 yılından beri Nebim Winner kullanıcısı olduklarından, 2014 haziran itibari ile Nebim V3'e geçtiklerinden ve bu geçişi Nebim ekibinin desteği ile dört ayda tamamladıklarından bahsederek başladı. Çınar; "60 markanın distribütörlüğünü yapan bir firmayız. Nebim V3'e geçiş ile birlikte bir çok konuda kolaylık sağladık. Özellikle 60'a yakın markanın farklı ürün özelikleri ve bu konudaki tanımlama sınırlamaları Nebim V3 ile ortadan kalktı. Buna ek olarak Nebim V3 iş ortağı yapısı sayesinde iş ortaklarımız kendi carilerini takip edebilir hale geldiler. Maliyet hesaplama yöntemlerimiz de Nebim V3 ile gelişti ve sağlıklı sonuçlar alabilir olduk." İfadesiyle sunumunu sonlandırdı.

Penti'de Nebim V3 ERP Dönemi

Olgarlar firmasının sunumundan sonra sahneye gelen bir başka Nebim V3 kullanıcısı Penti oldu. Penti firması Bilgi İşlem Direktörü Tayfun Karakök sunumunda; 10 yıldır Nebim ile işbirliği içerisinde olduklarından, 231 firmaya ulaştıklarından ve bu büyüme ile birlikte yeni bir ERP ihtiyacı doğduğundan bahsetti. Karakök; bu süreçte uluslarası firmalar ile de görüştüklerini ancak aynı dili konuşabildikleri Nebim'i tercih ettiklerinden bahsetti. Nebim V3 ERP'ye geçiş sürecini değerlendiren Karakök; "10 mağazamızı aynı gün Nebim V3'e geçirdik. 1.1.2016 tarihinde ise tüm mağazalarımızı geçireceğiz." dedi.

 
0 YORUM
DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN

  • Ender Mağazaları
  • ARC Mağazaları
  • Picasso AVM
  • Morven
  • İpekyolu Optik Saat